Вечір Щедрий вечір добрим людям

Posted on:7 грудня 2013 р. at 00:00

Автор: С. І. Воєводіна, м. Одеса

(Виходять 3 читці.)

1-й читець. Уже довкола біліють сніги. Мороз розмалював мережаними візерунками вікна. Дерева осипав іній. Вся природа ніби прибралася до казки, яку з особливим нетерпінням чекає кожна дитина, мріє про ялинку і подарунки, бо обов’язково… “прийдуть правники в гості…“. Які ж це свята? Як їх зустрічати?

2-й читець. Чи є на світі щось краще, щось сердечніше, ніж український Святвечір, ніж незрівнянні в своїй красі українські колядки? Чи чули ви про маленьких колядників? Коли настають різдвяні свята, маленькі колядники, піймавши чарівним неводом найяскравішу зірку і викувавши в чарівній кузні срібні дзвіночки, вирушали в далеку дорогу. Зірка світила їм, щоб колядники не заблукали, не збилися з путі. Бо несли вони людям радісну звістку. Срібні дзвіночки дзвеніли під вікнами, і люди тішилися, що до них ідуть свята в гості.

2-й читець. Чи є на світі щось краще, щось сердечніше, ніж український Святвечір, ніж незрівнянні в своїй красі українські колядки? Чи чули ви про маленьких колядників? Коли настають різдвяні свята, маленькі колядники, піймавши чарівним неводом найяскравішу зірку і викувавши в чарівній кузні срібні дзвіночки, вирушали в далеку дорогу. Зірка світила їм, щоб колядники не заблукали, не збилися з путі. Бо несли вони людям радісну звістку. Срібні дзвіночки дзвеніли під вікнами, і люди тішилися, що до них ідуть свята в гості.

3-й читець. Зі спалахом першої Різдвяної зорі розпочинається вічне й добре дійство - вертеп. Зігріймо ж серця свої любов’ю до Бога, до свого народу, до життя взагалі. (Відкривається завіса. На сцені українська хата. На столі - вечеря. Господиня розставляє страви. За столом - хлопчик і дівчинка.)

Дівчина. Мамо! Вже зоря перша на небі з’явилася, час до столу сідати! (Господар вносить до хати сніп.)

Господар. Зі Святим вечором вас! Будьте здорові з Різдвом і з Першою кутею! А заодно і з Щедрим вечором, який ще попереду! (Ставить сніп на стіл.) А чи бачите ви мене?

Всі. Не бачимо.

Господар. Дай Боже, щоб і на той рік не бачили з-за такого високого та гарного хліба! Віншую вас тим Новонародженим Хрестом, який лежить у яслах, на сіні. Нехай витягне ручку і благословить наш дім щастям, здоров’ям та довгим життям. А по довголітнім житті - щоб ми одержали в Його Царстві корону. Те, чого я вам бажаю, нехай так і стане! Добрий вечір! (Запалюють на столі велику свічку. Всі читають “Отче наш”.)

1-й читець. Молилися за мертвих, які не можуть засісти до спільної вечері молилися за живих, що подорожують.

2-й читець. В Україні існує повір’я, що душі всіх - мертвих, забутих і зниклих безвісти - на Святий вечір злітаються до своїх матерів на таємну вечерю, й жодні відстані, кордони, кам’яні мури й залізні брами цьому перешкодити не можуть.

Господар. А тепер покуштуємо куті. Морозе-Морозе, ходи до нас кутю їсти! Коли не йдеш, то не йди і на жито, на пшеницю і усяку пашницю! (Стукіт у двері.) (Вбігає дівчина.)

Дівчина (весело вигукує). Зустрічайте колядників! Діставайте калачі, готуйте хліб та сало, бо нас прийшло чимало! (Заходять колядники.)

Усі. Добрий вечір, люді добрі! Хлопець із зіркою. Дозвольте козі увійти, повіншувати, щастя-долі побажати… Усі. Дозвольте поколядувати. Господар. Просимо! Колядуйте!

Коза (скаче) Го-го-го коза. Го-го-го сірая, Го-го-го білая, Де коза туп-туп, Там жита сім куп, Де коза ходить

Там жито родить. Де не буває - Тям вилягає!

Хлопець. Благослови нас, господарю, колядку проспівати, сей дім звеселяти! (Усі співають “Добрий вечір тобі, пане господарю…”.)

Ангел У Віфлеємі велика новина: Чистая Діва народила сина! Христос родився. Пастушки з ягнятком перед тим

Дитятком На колінця припадають, Царя-Бога вихваляють.

1-й пастушок Просим тебе, Царю, Просимо всі нині: Даруй долю, верни славу Нашій Україні.

2-й пастушок Ой ти, Христе-Царю, Небесний Владарю, Даруй літа щасливії

Цього дому господарю. (Дівчина грає на скрипці, всі співають “Ой сивая та зозуленька”.)

1-й колядник Колядин, колядин, а я в батька один. По колінця кожушок, дайте, дядьку п’ятачок. А п’ятак не дорогий, дайте, тітко, ще другий.

2-й колядник Ой візьмися, козко, в боки. І покажи свої скоки!

3-й колядник Скоч, козуню, до полиці, Чи нема там паляниці.

4-й колядник Скоч, козуню, до стола, Чи нема там пирога.

5-й колядник Дайте козі вівса, а для нас - ковбаса, Дайте козі ячменю, а нам грошей повну жменю. Господар. А хто у вас Міхоноша? Міхоноша Я - маленький хлопчик, Зліз на стовпчик, З мішком походжаю, Коляду збираю. Вечір добрий! Дайте пиріг довгий!

Господиня. Красно дякую, що заколядували, а тепер буду вас пригощати. (Колядники виходять.)

1-й читець. І все, що бажали у цей святковий день маленькі колядники, неодмінно збувалося, бо слова у колядках були чарівні.

2-й читець. За Різдвом наставало друге свято - Новий рік. Ще його звуть святом Святого Василя. Василь приходить не сам, а з дівчиною Меланкою і в цей день знову йдуть до оселі щедрівники. (Заходять щедрівники.)

Щедрівники (співають) Щедрик, щедрик, щедрівочка по селу лунає, То весела челядонька Новий рік стрічає. Відчиняйте вороточка, пане-господарю, Щедрівочка привітає, щастя побажає. Хай лунає щедрівочка від хати до хати, Світи, ясний місяченьку, щоб не заблукати!

1-й щедрівник Щедрівочка щедрувала, до віконця припадала: Що ти, тітко, напекла, неси нам до вікна! І вареник, і пиріг неси нам на поріг. Поки тітка донесла - руки-ноги попекла!

2 - й щедрівник Читаю, читаю, азбуки не знаю, Тільки аз та буки, дайте мені гостинчика в руки. Із Щедрим вечором! (Щедрівники йдуть.)

1-й читець. А вранці наступного дня дітвора, знявши свою чудернацьку одежу, знов бігла від хати до хати. Кожен з них ніс мішечок зі збіжжям. (Заходять посівальники.) Вони сіяли по хатах і примовляли:

1-й посівальник Сію, сію, посіваю! З Новим роком вас вітаю! Щоб вам земля щедро родила! Коноплі - під стелю, а льон - по коліна, Та щоб вам ніколи голова не боліла! Щоб не було у вас ані сварки в хаті, Ані вітру в загаті! Хай вам буде рік добрий, а вік довгий!

2 - й посівальник Сію на вас жито, щоб було вам добре жити! Ще й пшеницю яру, щоб завжди були у парі. Сиплемо на вас просо, щоб було краще, ніж досі! Сиплемо на вас овес, щоб вами гордився рід увесь! (Господарі пригощають дітей). Всі говорять, кланяючись: Прощавайте, земний всім уклін, Щастя всім бажаємо в році Новім!

1-й читець. Все, що в серці мали, вам подарували, світлу мрію, казку, нашу пісню, ласку, славу Україні й щебет солов’їний! (Виходять всі учасники свята, співають.) Скільки б не співали, А прощатись час. Кращі побажання ви прийміть від нас. Хай у вас і в нас все буде гаразд, Щоб ви і ми щасливі були.